22sty2016

Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?

Fotel biurowy to tak naprawdę mebel, na którym spędzać możemy większą część naszego dnia. Jeżeli fotel będzie niewygodny będziemy na pewno szybko to odczuwać, będziemy zdenerwowani a co za tym idzie nie będziemy mogli skupić się na zawodowych zadaniach. Zaczną się oczywiście pojawiać dolegliwości, bóle pleców, sztywnienie karku. Jeśli więc wybieramy meble do biura musimy pomyśleć o idealnym fotelu. Jeśli jednak już mamy taki fotel to oczywiście ważne będzie także jego odpowiednie ustawienie. Można tutaj zwrócić uwagę na parę istotnych zasad, które będą ważne przy ustawieniu fotela. Wysokość fotela Zawsze nogi muszą mieć swobodne oparcie na podłodze i to podstawowa zasada.

Kolana muszą być lekko rozwarte, tak by nie było blokady w przepływie krwi. Między udem a podudziem robimy kąt prosty. Regulacja podłokietników Siadamy blisko biurka i tworzymy łokciami kąt 90 stopni, trzeba potem do tego dopasować wysokość krzesła. Podłokietniki powinny się horyzontalnie przesunąć, by dopasować je względem biurka. Ramiona oparte na podłokietnikach W czasie siedzenia przy komputerze trzeba oprzeć ramiona na podłokietnikach, dzięki temu redukują się obciążenia kręgosłupa i nie będzie się robiła garb. Wyprofilowane oparcie Plecy powinny być oparte przynajmniej do wysokości łopatek. Niektóre krzesła mają również regulację do wysokości lędźwi z zastosowanie regulacji.

W każdej pozycji oparcie ma gwarantować wsparcie dla odcinka lędźwiowego. Głębokość krzesła Dobrze będzie sprawdzić również czy odpowiednio kształtuje się głębokość krzesła i czy nam odpowiada. Wygodnie będzie, gdy fotel będzie posiadał możliwość regulowania głębokości. Regulacja zagłówków Zagłówki są bardzo ważne dla naszej szyi. Kark i jego mięśnie muszą mieć dobre warunki do tego, by mieć luz i odpoczywać. Gdy fotel jest dobrze ustawiony do wysokości pracownika wtedy będzie taka sytuacja się realizować. Twardość fotela Siedzisko powinno być tak wykonane, że zagwarantowana będzie odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dobrze będzie także, gdy dopasuje się do ciała. Jeśli mamy wybrany dobry fotel biurowy otrzymujemy szansę wykonywania wydajnej pracy. Przy jego ustawianiu należy patrzeć na wysokość oparcia oraz siedziska. Trzeba także na takim fotelu siedzieć prosto.

Zobacz również

Fotel biurowy – jaki materiał wybrać?

Jeśli wybieramy meble do biura to pośród istotnych elementów znajduje się między innymi kwestia związana z fotelem obrotowym. Każdego dnia przy biurku spędza się nawet 10 godzin. Jeśli...